Tenismanul croat Marin Cilic, al doilea favorit, a fost învins de germanul Philipp Kohlschreiber, cu 3-6, 6-3, 6-4, vineri seara, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.597.155 euro.

Kohlschreiber s-a impus după două ore și 9 minute, în care a reușit 9 ași, față de 15 ai adversarului, finalist la Rotterdam în 2014.

Kohlschreiber (32 ani, 32 ATP) a bifat astfel a șasea sa victorie în fața lui Cilic (27 ani, 13 ATP), în nouă meciuri directe. Germanul câștigase și precedenta confruntare, în 2012, în finală la Munchen.

În penultimul act, Kohlschreiber îl va înfrunta pe francezul Gael Monfils (N.5), care a dispus în sferturi de alt german Alexander Zverev (18 ani), cu 7-6 (7/4), 6-3.

În cealaltă semifinală se vor întâlni francezul Nicolas Mahut, victorios cu 6-2, 6-1 în fața sârbului Viktor Troicki (N.8), și slovacul Martin Klizan, care a dispus de spaniolul Roberto Bautista Agut (N.6), cu 6-7 (5/7), 7-6 (8/6), 6-0.