Echipa masculină de baschet CS Energia Târgu Jiu a fost învinsă de Himik Iujnîi (Ucraina), cu scorul de 84-77 (24-28, 21-12, 24-19, 15-18), miercuri, în Sala Trivale din Pitești, în meciul al treilea din optimile de finală ale FIBA Europe Cup, însă a părăsit competiția cu fruntea sus.

După 77-71 în primul meci și 60-71 în al doilea, Energia avea șanse minime de a continua cursa, din cauza problemelor financiare și de efectiv, care au făcut-o să abordeze meciul decisiv cu Himik în doar șase jucători. Gorjenii au făcut un meci remarcabil și au pierdut onorabil în aceste condiții, la doar șapte puncte, deși au jucat fără Porter Troupe, Adrian Guțoaia, Lazar Radosavljevic, Jamar Diggs și Callistus Eziukwu, plecați de la echipă.

Energia a jucat excelent în primele 15 minute ale partide și a condus, diferența maximă fiind de 9 puncte, 33-24 (12), însă oaspeții au revenit în meci și au preluat controlul în sfertul al doilea, la jumătatea partidei scorul fiind de 45-40 pentru Himik. Avantajul maxim al echipei ucrainene a fost de 15 puncte, 65-50 (27), dar pe final gorjenii au redus din ecart, pierzând cu 77-84.

Lituanianul Raimundas Danys a fost cel mai bun om de pe teren, cu 29 puncte, 7 recuperări, 1 pasă decisivă. Pentru Energia au mai evoluat Dragoș Andrei 19 p, 2 rec, 3 pd, Szabolcs Santa 11 p, 3 rec, 1 pd, Paris Horne 14 p, 11 rec, 7 pd, Barîș Aktaș 2 p, 3 rec, 5 pd și Alexandru Mihuți 2 p, 1 rec, 1 pd.

La Himik au jucat Vitali Malcevski 19 p, 1 rec, Serghei Popov 2 p, 2 rec, Matthew Shaw 2 p, 4 rec, 2 pd, Branden Frazier 4 p, 4 rec, 7 pd, Aleksandr Belikov 5 p, 1 rec, Aleksandr Riabciuk 3 rec, 1 pd, Aleksandr Prokopenko 2 rec, 2 pd, Viaceslav Petrov 13 p, 3 rec, Vladimir Koniev 18 p, 6 rec, 2 pd, Aleksandr Antîpov 15 p, 2 rec, 1 pd, Ilia Sidorov 6 p, 3 rec, 2 pd.

Energia a ocupat locul 3 în 2015, la ultima ediție a competiției FIBA EuroChallenge.