“Nu există niciun conflict. Nu am emoţii, dar sigur dacă există acest demers din partea Guvernului, aşteptăm să vedem documentul şi punctul de vedere al CCR. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict instituţional”, a spus președintele Klaus Iohannis.

Ministrul Justiţiei s-a întâlnit cu premierul României pentru a-i prezenta proiectul de sesizare a CCR.

“M-am întâlnit cu doamna premier, i-am prezentat proiectul de sesizare a CCR, argumentele, conţinutul acelui proiect, domnia sa a fost de acord. L-a semnat în prezenţa mea. În cursul zilei de astăzi, sesizarea ajunge la CCR”, a declarat Tudorel Toader.

Şeful statului nu a vrut  să dea curs cererii de revocare a Laurei Codruţa Kovesi, declarând că motivele invocate de ministrul Justiţiei nu l-au convins.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here