În ședința publică de astăzi, 15 ianuare 2021, magistrații au hotărât că Penitenciarul Rahova trebuie să ia măsurile legale pentru a-i permite lui Liviu Dragnea ”să presteze activități lucrative cu caracter gospodăresc”. Decizia este definitivă!
”În temeiul art. 56 Legea nr. 254/2013, admite contestaţia formulată de petentul – condamnat Dragnea Nicolae Liviu împotriva încheierii nr. 1158/2020 a judecătorului de supraveghere a privării de libertate de la Penitenciarul Rahova (dosar nr. 1327/2020), în contradictoriu cu intimatul Penitenciarul Bucureşti-Rahova.
Desfiinţează încheierea atacată şi rejudecând: obligă Penitenciarul Rahova de a lua măsurile legale pentru a i se permite petentului să presteze activități lucrative cu caracter gospodăresc în cadrul Penitenciarului Rahova.
În baza art. 275 al. 3 C.pr.pen. cheltuielile judiciare avansate rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, la data de 15.01.2021”, se arată în decizia luată de instanță vineri.